Sikolt a zene, tornyosul, omlik
Parfümös, boldog, forró, ifju pára
S a rózsakoszorús ifjak, leányok
Rettenve néznek egy fekete párra.
Parfümös, boldog, forró, ifju pára
S a rózsakoszorús ifjak, leányok
Rettenve néznek egy fekete párra.
„Kik ezek?” S mi bús csöndben belépünk.
Halál-arcunk sötét fátyollal óvjuk
S hervadt, régi rózsa-koszoruinkat
A víg teremben némán szerte-szórjuk.
Halál-arcunk sötét fátyollal óvjuk
S hervadt, régi rózsa-koszoruinkat
A víg teremben némán szerte-szórjuk.
Elhal a zene s a víg teremben
Téli szél zúg s elalusznak a lángok.
Mi táncba kezdünk és sírva, dideregve
Rebbennek szét a boldog mátka-párok.
Téli szél zúg s elalusznak a lángok.
Mi táncba kezdünk és sírva, dideregve
Rebbennek szét a boldog mátka-párok.
A címben sugallt és a versben leírt hangulat között van ellentét Ady Lédával a bálban című versében.A költeményben az ifjúság elmúlásával jár a szerelem elmúlása is, tehát a boldogság mulandó.A fekete pár Ady és szerelme, akik kitűnnek a tömegből azzal, hogy nem fiatalok, a bál pedig a boldogságot jelenti, ami az ifjú pároknak jár.Végül a forróságot elűzi a hideg:
Téli szél zúg s elalusznak a lángok.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése